Aby pro Vás byla orientace v našem sortimentu co nejjednodušší, připravili jsme nejčastější pojmy, se kterými se při výběru oken a dveří setkáte.

Součinitel prostupu tepla (zn. "U")

Určuje, kolik tepla unikne oknem nebo dveřmi o ploše 1 m2 při teplotním rozdílu vnějšího a vnitřního povrchu 1 kelvin (K), udává se v W/K.m2. Čím je nižší hodnota U, tím méně tepla oknem nebo dveřmi unikne. Okna s nižšími hodnotami U jsou tedy energeticky úspornější. Podle ČSN 73 0540-2 je maximální hodnota U pro okna v obvodové zdi 1,5 W/K.m2, doporučená hodnota je 1,2 W/K.m2. Pro pasivní domy je požadována hodnota 0,8 až 0,6 W/K.m2.

Uf - Prostup tepla rámem oknem/dveřmi

Ug - Prostup tepla sklem

Uw - Prostup tepla celým oknem

UD - Prostup tepla celými dveřmi

Parametry skel

Prostup tepla sklem (zn. "Ug) - viz kapitola výše.

Prostup solární energie do interiéru (zn. "g") - Udává, kolik sluneční energie (tepla ze slunce) propustí izolační zasklení z exteriéru do interiéru. Uvádí se v procentech: čím větší procento, tím více slunečního svitu, a tedy tepla pronikne do místnosti. V praxi je hodnota g velmi důležitá zejména při projekci velkých prosklených stěn s jižní orientací. V zimě je vyšší propustnost slunečního záření výhodou, v létě nevýhodou. Přehřívání domu lze zabránit vhodným zastíněním, např. venkovními žaluziemi. Příkladem skla s vysokou propustností slunečního záření je PLANIBEL TRI. Opakem je sklo PLANIBEL ENERGY, které teplo odráží do venkovního prostoru. Standardní dvojsklo (Ug = 1,1) propouští více tepla do interiéru než standardní trojsklo (Ug=0,6).

Prostup světla (zn. "Lt") - Udává, kolik slunečního světla propustí zasklení z exteriéru do interiéru. Uvádí se v procentech: čím větší procento, tím více slunečního světla pronikne do místnosti. Standardní dvojsklo (Ug = 1,1) propouští více světla do interiéru než standardní trojsklo (Ug=0,6).

Zvuková neprůzvučnost (zn. "Rw") - Udává schopnost okenní nebo dveřní konstrukce zvukově izolovat místnost, udává se v decibel (dB). Podle ČSN se udává laboratorní hodnota. Skutečný útlum hluku je asi o 2–4 dB menší. Standardní dvojskla a trojskla mívají hodnotu Rw 30–33 dB. V případě potřeby lepší zvukové izolace (domů v rušné ulici nebo u železniční trati) lze útlum zvýšit použitím silnějších tabulí skla nebo užitím lepených tabulí skel s protizvukovou fólií.

Části plastového okna/dveříJednotlivé části oken/dveří

Rám okna/dveří - Konstrukce nesoucí otevíravé, výklopné nebo posuvné okenní/dveřní křídlo. Do zdiva je ukotven pomocí kotvicích prvků.

Křídlo okna/dveří - Pohyblivá část okna nesoucí zasklení. Do rámu je okenní křídlo ukotveno panty, které mohou být přiznané (viditelné) nebo skryté.

KAM DÁL...

Plastové profily Hliníkové profily Plastová okna Plastové dveře Kde nás najdete
Plastové profily RI OKNA Hliníkové profily RI OKNA Plastová okna RI OKNA Plastové dveře RI OKNA Kde nás najdete

Bezplatná kalkulace

Nechte si vypracovat kalkulaci poptávky bez závazků. Vyplňte jednoduchý online formulář a my se Vám ozveme s vyhotovenou orientační cenou zakázky.

Nebo nám zašlete online vzkaz

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016... (více informací)